LajmeMaqedoniTopLajm

Demiri: Mos mendoni se lloji Omicron është më i lehtë, spitalet janë plot

Njëri nga anëtarët e rinjë të Komisionit për sëmundje ngjitëse ka deklaruar sot se nuk duhet ti japim vetës komoditet dhe të mendojmë që Omikroni është edhe aq i lehtë.Ai apeloi deri te të gjithë qytetarët që të vaksinohen.

Njerëzit nuk duhet të lirohen duke menduar se omikron është variant më I lehtë, Varianti omikron është më I lehtë tek disa të infektuar por ata janë të vaksksinuar, tek ata që nuk janë të vaksinuar edhe omikroni mund të manifestohet me pasqyrë të rëndë. Për momentin po funksionojmë me kapacitet të plotë, jemi në kontakt edhe me qendrat tjera të kovidit , por numri dukshëm është rritur I pacientëve që kanë nëvojë për hospiotalizim . Deri sot nuk kam evidentuar asnjë pacient që ka ndërruar jetë nga COVID, I vaksinuar dhe pa komorbiditete.

Deri tani në laboratorin për viruslolgji të ISHP-së janë detektuar 255 pacientë pzoitive me “Omicron”, kurse në mesin e të infektuarve I pranishëm është edhe varianti ‘Delta’.

Javën e kaluar, nga 38.518 testime, janë regjistruar 11.916 raste të reja me COVID-19 ose çdo i treti I testuar ka rezultuar pozitiv.

Related Articles

Back to top button
Close
Close