BotaLajme

Dëbora vret 21 persona në Pakistan, mes tyre 10 fëmijë! 6 të ngrirë brenda në makinat e tyre (VIDEO)

Të paktën 21 persona, midis tyre 10 fëmijë në Pakistanin Verior humbën jetën pasi bora e madhe i bllokoi në makina.

Rreth 1,000 makina u bllokuan pasi turistët nxituan të shikonin reshjet e dëborës në qytetin Murree.

Një polic, gruaja e tij dhe 6 fëmijët e tyre dhe një familje tjetër me 5 anëtarë janë midis të vdekurve sipas shërbimeve emergjente. Ushtria tha se ka shpëtuar më shumë se 300 njerëz që ishin bllokuar nga bora.

Ministri i Brendshëm, Sheikh Rashid tha se kriza ishte shkaktuar nga numri i madh njerëzve që udhëtuan në zonë.

Më shumë se 100,000 makina kishin mbërritur në qytetin e epokës koloniale në ditët e fundit.

Që të premten, media lokale raportoi se turistët po bllokoheshin. Të shtunën, bora e madhe dhe shtimi i automjeteve i shtynë autoritetet ta shpallin rajonin zonë fatkeqësie.

Fotot dhe videot në mediat sociale tregojnë makina të bllokuara ngjitur me njëra-tjetrën dhe të mbuluara nga bora.

Në mesin e atyre që humbën jetën ishin 10 fëmijë, sipas shërbimeve të urgjencës.

Policia tha se të paktën gjashtë ishin ngrirë për vdekje në makinat e tyre.

Asfiksia pas thithjes së tymrave është dhënë si një arsye e mundshme për të tjerat.

Related Articles

Back to top button
Close
Close