BotaLajme

Biden thotë “Mjaft!” për dhunën me armë, kërkon veprim nga Kongresi

Presidenti amerikan Joe Biden i bëri thirrje Kongresit të enjten të ndalojë armët sulmuese, të zgjerojë kontrollet e sfondit dhe të zbatojë masa të tjera të kontrollit të armëve.

Duke folur nga Shtëpia e Bardhë, në një fjalim të transmetuar drejtpërdrejt në primetime, Biden pyeti se pas sulmit të fundit në një shkollë në Teksas, pastaj në një dyqan ushqimesh në Nju Jork dhe një spital në Oklahoma, sa jetë të tjera do të duhet të humbin në mënyrë që të bëhet ndryshimi i ligjeve të armëve në Amerikë.

“Për hir të Zotit, sa masakra të tjera jemi të gatshëm të pranojmë?” pyeti Biden.

Biden përshkroi vizitën në Uvalde, Teksas, ku ndodhën të shtënat në shkollë. “Nuk mund të mos mendoja se ka shumë shkolla të tjera, shumë vende të tjera që janë bërë fusha vrasjesh, fusha beteje, këtu në Amerikë”

Presidenti, bëri thirrje për një sërë masash të kundërshtuara nga republikanët në Kongres, duke përfshirë ndalimin e shitjes së armëve sulmuese dhe revistave me kapacitet të lartë, ose, nëse kjo nuk ishte e mundur, rritjen e moshës minimale për të blerë ato armë në 21 vjeç nga 18 sa është. Ai gjithashtu bëri presion për shfuqizimin e mburojës së përgjegjësisë që mbron prodhuesit e armëve nga paditë për dhunën e ushtruar nga njerëzit që mbajnë armët e tyre.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë një shkallë më të lartë të vdekjeve , janë tronditur javët e fundit nga të shtënat masive të 10 banorëve me ngjyrë në veri të Nju Jorkut, 19 fëmijëve dhe dy mësuesve në Teksas, dy mjekëve, një recepsionisti dhe një pacienti në Oklahoma.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close