LajmeMaqedoniTopLajm

Apasiev: LSDM e BDI politika kuislinge kundër identitetit maqedonas

Pas amandamenteve të paraqitura nga deputetët e së Majtës, të cilat shkaktuan vëmendje dhe debat të madh në publik, Dimitar Apasiev sot u sqarua.

“LSDM-ja në vendin, në bashkëpunim me BDI, po përpiqet të kontrabandojë një rregullore jokushtetuese për punën online të Kuvendit, me qëllimin e vetëm – të jetë në gjendje të ratifikojë më lehtë marrëveshjen përfundimtare të aneksit kuisling me Bullgarinë që mohon gjuhën, kombin maqedonas dhe identiteti!”, deklaroi Apasiev.

Partitë politike në pushtet dhe ato në opozitë në Maqedoninë e Veriut nuk mund të arrijnë ujdi për ndryshimin e rregullores së punës së parlamentit, në mënyrë që deputetët e infektuar nga virusi COVID – 19 të mund të inkuadrohen në debat dhe të votojnë online derisa janë në izolim.

Ndërkohë, shumë ligje mbeten të bllokuara në institucionin ligjvënës si rrjedhojë e krizës së shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close