EkonomiLajmeMaqedoniTopLajm

A do të ritet çmimi i energjisë, ja çfarë thotë Marko Bislimovski

Komisioni rregullator për energjetikë deri në fund të këtij muaji i pret përllogaritjet e kompanive energjetike për harxhimet e tyre pas së cilës do të bej analizë dhe në bazë të saj do të del me vendim lidhur me çmimin e energjisë elektrike. Ritja e fundit ishte në vitin 2021 kur çmimi i rrymës u rit për 10%.

Deri tani nuk ka aritur kërkesë deri te Komisioni regullatorë për energjetikë nga asnjëra kompani, ata deri në fund të muajt duhet ti dorëzojnë përllogaritjet dhe më pas komisioni regullatorë për energjetikë do të vendosë tha Marko Bislimovski, për Utrinski Brifing përcjellë TOP24.

Ai më tej shtoi se energjia elektrike në tregun Europian, në rajon dhe në Maqedoni është ende e njejtë respektivisht nivel i lartë diku rreth 220 dhe 250 euro për mevat ore.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close