BotaLajmeTopLajm

Jemen; Eksplodon aeroplani gjatë aterimit me kreun shtetërorë, 16 viktima (VIDEO)

Të paktën 16 njerëz u vranë në aksident, ndërsa 60 u plagosën, raporton AP. Pamjet e AP nga vendi i rrëzimit tregojnë anëtarët e delegacionit duke zbritur nga aeroplani kur shpërtheu shpërthimi. Asnjë nga ministrat nuk u plagos dhe shumë prej tyre u kthyen shpejt në aeroplan ose vrapuan shkallëve në kërkim të një strehe. Zyrtarët në vendngjarje, të cilët kërkuan anonimat, thanë se trupat e njerëzve mund të shiheshin në pistë dhe rreth aeroportit. Videoja e shpërndarë në rrjetet sociale tregon të paktën dy trupa të pajetë, njëra prej të cilave është plotësisht e karbonizuar.

 

Ministri i komunikimit i Jemenit pretendon të ketë dëgjuar dy shpërthime, duke sugjeruar se sulmi ishte kryer nga dronë.

Ministrat u kthyen në Aden pasi u betuan si pjesë e një riorganizimi qeveritar pas një marrëveshje me separatistët në jug. Qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit gjatë luftës civile u drejtua kryesisht nga persekutimi i vetë-imponuar në kryeqytetin Saudit, Riad.

Formimi i qeverisë së re u pa si një hap i madh drejt lehtësimit të armiqësive midis qeverisë së njohur ndërkombëtarisht të mbështetur nga Sauditi, separatistëve jemenas të mbështetur nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe rebelëve pro-iranianë Hutu që kontrollojnë pjesën më të madhe të Jemenit verior

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close