LajmeRajonTopLajm

13 Shtet kjo është llogo e përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Më 17 shkurt, Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë.

Tashmë është zbuluar logo e 13 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, e punuar nga studentët e dizajnit grafik në Innovation Centre Kosovo (ICK), transmeton Telegrafi, përcjell TOP24

“Ju prezantojmë logon e 13 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës 🇽🇰, të qëndisur nga studentët e dizajnit grafik në ICK, nën kujdesin e mjeshtrit Abdullah Hasani Honedon. Ju ftojmë ta përdorni dhe shpërndani me #Kosova13 ❤️”, thuhet në njoftimin e ICK-së.

Ndryshe, pavarësia e Kosovës është shpallur më 17 shkurt 2008, dizajnues i flamurit dhe i stemës së Kosovës është Muhamer Ibrahimi.

Të parët që nënshkruan deklaratën e pavarësisë së Kosovës në atë kohë ishin: presidenti Fatmir Sejdiu, kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, si dhe kryeministri i vendit, Hashim Thaçi.

-Shtetet e para që njohën Kosovën si shtet pas shpalljes së pavarësisë ishin: Kosta Rika, SHBA, Franca, Afganistani, Shqipëria, Turqia, Britania e Madhe etj. /Telegrafi/TOP24

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close