LajmeMaqedoniTopLajm

Zijadin Sela kujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s, me dedikim special

Krzyetari i ASH-së, Zijadin Sela ka kujtuar 22 vjetorin kur NATO bonbardoi pushtetin e dhunshëm të kasapit të Ballkanit Sllobodan Millosheviq. Sela ka postuar një foto në profilin e tij në fb ku shihen Arbër Xhaferi dhe Solana me një përshkrim të ngjarjeve.
Sulmet kishin filluar në ora 19:45, kur aeroplanët e NATO-s bombarduan pozicionet e para strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë
Urdhërin për fillimin e fushatës bombarduese e kishte dhënë presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, për të ndalur gjenocidin që po kryhej kundër popullatës shqiptare të Kosovës nga diktatura fashiste serbe.
Maqedonia e Veriut, falë lidershipit të të ndjerit Arbën Xhaferi, hapi dyert për NATO-n dhe popullatën civile shqiptare që po dëbohej nga Kosova, duke luajtur kështu një rol të pazëvendësueshëm në menaxhimin e krizës humanitare që mbretëronte në Kosovë dhe rajon. Arbën Xhaferi si lider politik dhe hisedar në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, luajti rol kyç në afirmimin e luftës së drejtë të UCK-së dhe siguroi se Qeveria e Maqedonisë së Veriut të lejonte pa vonesa instalimin e trupave te NATO-s në territorin e vendit, gjë që ishte e paimagjinueshme atëherë.
Sot përkujtojmë viktimat e gjenocidit dhe të persekutimit nga forcat serbe, falënderojmë përjetësisht aleatët tanë dhe mburremi me figurën e Arbën Xhaferit pa të cilin do të kishte qenë a pamundur që Maqedonia t’u vinte në ndihmë vëllezërve tanë nga Kosova dhe të shërbente si bazë e trupave të NATO-s.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close