LajmeMaqedoniTopLajm

Ziberi nga Shkupi: Votoni numrin 9 (VIDEO)

Karvani “Realizo Ëndrrën” ka tubuar sonte në kryeqendër në Shkup mijëra aktivistë, simpatizant të Bashkimit Demokratik për Integrim para të cilëve u bë prezantimi i programit zgjedhor në kuadër të fushatës për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen me 15 korrik të këtij viti.

Qytetarëve të Shkupit me rrethin me fjalimet e tyre për të arriturat e Bashkimit Demokratik për Integrim si dhe për punët që pritet të bëhen në kapitullin e ri që po hapet për Republikën e Maqedonisë në këtë përbërje të re qeveritare pas 16-të korrikut, me fjalime u paraqitën kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu, ish- kryetari i Komunës së Cairit, Izet Mexhiti, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, si dhe udhëheqësi i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti.

Kandidati për postin e kryeministrit nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Naser Ziberi i urojë mirëseardhje kryetarit të BDI-së, z. Ali Ahmeti në Shkupin e Dardanisë së Ilirisë, në kryeqytetin e Vijaletit të Kosovës, Jashar Beut, në qytetin e Azem Maranës dhe komandant Memishit.

“Në këtë aspiratë unë ju bind qytetarë të nderuar se nuk mund askush të pengoj dhe të ndal vullnetin dhe dëshirën e Ali Ahmetit. Kjo mbështetje plebishitare e popullit shqiptar më ngarkon me përgjegjësi për të ju dalë zot premtimeve. Kjo peshë më lehtësohet kur shohë së çfarë kandidat për deputet kemi propozuar, çfarë zonja dhe zotëri të deputetëve të mundshëm që do të na stolin parlamentin e Maqedonisë së Veriut. Jam thellë i bindur se votuesit nuk do të kenë dilemë se këndë do ta mbështesin pasi përvoja dhe besnikëria e tyre janë garanci më e
mirë se atë që e premtojmë dhe e realizojmë,” nënvizoi Ziberi.

Kandidati për Kryeministër në Republikën e Maqedonisë së Veriut, z.Naser Ziberi gjatë fjalimit të tij u Zotua se para të pranishmëve se do të qeverisë vendin me dinjitet dhe se do të bëjë kthesë radikale në mënyrën e ushtrimit të pushtetit.

“Qeverinë do ta shndërroj në një servis të qytetarit dhe jo një pushtet mbi vullnetin e tyre. Zotohem se do të qeverisë me përgjegjësi dhe çdo premtim të bërë ta bëjë realitet. Vetëm kështu do ta vazhdojmë të marrim besimin e dhënë për Ali Ahmetin dhe BDI dhe kjo do të jetë një garanci e mirë për të ju dhënë mësim të gjithë atyre që dyshojnë në këto premtime . Andaj i lus të gjithë qytetarët pa dallim përkatësie etnike që të mos frikësohen nga kërkesa jonë për barazi, pasi barazia është në interes të çdo kujt dhe asnjë maqedonas nuk do të mund të ndjehet rehat në rast se mbetet në konceptet e mikura. Përkundrazi të gjithë qytetarët do të jenë më rehat sepse me konceptet tona për barazi do ti sjellim vendit tonë siguri dhe këtë e kemi dëshmuar disa herë edhe kur vetë
propozonin ata ndarjen e shtetit ku ju ia dolët përballë duke kundërshtuat idetë e këtilla,” theksoi Ziberi.

Qytetarëve të tubuar në sheshin e Shkupit, kandidati për kryeministër z.Naser Ziberi ju bëri thirrje që të votojnë numrin 9-të pasi me të kontribuojnë drejtpërdrejt mos të jetë udhëheqës Zorani e as Hristijani.

“Andaj ju bëjë thirrje që ti jepni mbështetje kësaj që të bëhet realitet dhe kundërshtarëve tjerë ju them që të mos frikësohen nga konkurrenca jonë pasi ju zotëri jeni në rrugë të gabuar sepse dëshironi ta frenoni këtë koncept të barazisë dhe ai që është kundër barazisë është i destinuar të humb betejën ndërkaq ai që lufton për konceptin e
barazisë ai ka mbështetjen të popullit dhe Zotit. Ti shfrytëzojmë këto ditë të fundit ta bëjmë votën shqiptare dhe jo vetëm shqiptarëve, unike në këtë koncept të madh për barazinë e plotë,” përfundoi Ziberi.

Related Articles

Back to top button
Close
Close