LajmeMaqedoniTopLajm

Zaevi: Shpreh keqardhje që mbështetëm disa kandidatë të BDI-së

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë” tha se shpreh keqardhje që disa kandidatë të BDI-së i mbështeti zgjedhjet lokale. Ai e përmend kryetarin e Strugës, Ramiz Merko, për të cilin thotë se është djegur “djegur” për shkak të mbështetjes.

Zaev gjithashtu flet për koalicione të mundshme pas zgjedhjeve, për ballafaqimin me krizën e coronavirusit, për mënyrën se si do të zhvillohet procesi arsimor. Si zhgënjimi më i madh nga qeveria e tij, ai e përmend një pjesë të administratës që thotë se është “pengesë” dhe gjyqësori.

I pyetur pse LSDM priti tre vjet nëse bashkëpunimi ishte i vështirë, Zaev tha se nuk kishte shumë mundësi zgjedhjesh.

“Nuk keni shumë mundësi në politikën zgjedhore. Më lejoni t’ju kujtoj se kemi marrë 49 deputetë pas “bombave”, pas hapjes së të gjithë krimit, shkatërrimit të plotë të shtetit dhe opsioneve përmes numrave tanë, të cilat qytetarët na japin me votim janë opsionet në dispozicion për ju. Me një fjalë nuk kishte opsion tjetër përveç një koalicioni me BDI për të formuar një shumicë parlamentare. Normalisht, të gjitha partitë e tjera më të vogla kishin pesë deputetë, tre deputetë, dy deputetë që thjesht nuk u dhanë opsione për një koalicioni të mundshëm parlamentar për një shumicë të mjaftueshme parlamentare”, tha Zaev.

Related Articles

Back to top button
Close
Close