KurioziteteLajme

TEKNOLOGJINASA sjell imazhe të reja nga Marsi (VIDEO)

NASA ka shpërndarë disa fotografi të reja nga sonda “Perseverance”.

Kjo e fundit ndodhet tash e sa ditë me mision në Mars, ku po sjell imazhe të ndryshme.

Sonda u ul më 18 shkurt në kraterin “Jezero” për të kërkuar shenja të jetës antike mikroskopike, transmeton Telegrafi.

Ajo do t’i kalojë dy vitet e ardhshme duke eksploruar grykëderdhjen e thatë të lumit dhe duke shpuar në shkëmbinjtë që mund të përmbajnë prova të jetës tre-katër miliardë vjet më parë.

Mostrat kryesore do të lihen mënjanë për t’u kthyer në Tokë pas një dekade. NASA shtoi 25 kamera në misionin prej tre miliardë dollarësh – kamerat më të shumta të dërguara ndonjëherë në Mars. /Telegrafi/

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close