BotaLajme

Spitalet ku të sëmurët nga Covid-19 presin që të tjerët të vdesin para se të vendosen në një aparat respirator!

Kushtet katastrofike në spitalet kaotike të pajisura keq, të stërmbushura me pacientë me Covid-19 – pacientët e detyruar të presin që të tjerët të vdesin, në mënyrë që të vihen në ventilator që mund të shpëtojnë jetën e tyre.

Kjo është situata në pjesët e kontrolluara nga qeveria e Sirisë, ku mjekët thonë se pandemia e koronavirusit ka arritur nivele krizash me punonjësit shëndetësorë dhe objektet e mbingarkuara nga vërshimi i rasteve në të gjithë vendin javët e fundit.

Ministria Siriane e Shëndetësisë ka konfirmuar vetëm 112 vdekje Covid-19 në vend që nga Marsi, me një total prej 2,765 rastesh në zonat e kontrolluara nga regjimi.
Vetëm në tre javët e fundit, numri zyrtar i rasteve është dyfishuar, por, sipas punëtorëve shëndetësorë në zonat e kontrolluara nga regjimi sirian, shifrat nuk fillojnë të pasqyrojnë shkallën reale të shpërthimit.
CNN foli me tre mjekë në Damask dhe Alepo në kushte anonimiteti, nga frika e ndëshkimit nga një qeveri që kontrollon fort informacionin.

Sipas të tre mjekëve, numri i rasteve shpërtheu në fund të korrikut. Një mjek në Alepo tha që spitali i tij kaloi nga pranimi i katër në pesë raste të dyshuara me Covid-19 në Prill, në  90-100 pacientë çdo ditë në fund të Korrikut dhe në fillim të Gushtit.
CNN kontaktoi ministrinë siriane të shëndetësisë me një listë pyetjesh në lidhje me krizën e vazhdueshme Covid-19 në vend, por nuk ka marrë një përgjigje.

Me mungesë serioze të pajisjeve, mjekët thonë se po përplasen për të shpëtuar jetë. Mjekët në Damask përshkruan skenat e fundit të panikut me punonjësit shëndetësorë që bënin thirrje të furishme për t’u përpjekur të siguronin shtretër me ventilator për pacientët e tyre. Lufta është shtuar nga mungesa e pajisjeve mbrojtëse për profesionistët mjekësorë.

“Pacientët po presin pacientët tjerë të vdesin në mënyrë që ata të jenë në një ventilator me njerëz që përdorin kontakte për të bërë presion në spitale për të lëvizur të dashurit e tyre lart në listën e pritjes së ventilatorit”, tha një mjek i Alepos duke përdorur emrin Ihsan për CNN.

“Në të gjithë këtë pandemi spitali më dha vetëm gjashtë maska N95 dhe unë ndonjëherë po punoj për 14 orë rresht,” tha Dr. Ihsan. Disa mjekë dhe infermierë nuk kanë veshur as maska në spitalin e tij. “E shoh që çdo ditë dhe duhet të them se kjo është krejtësisht faji i menaxhmentit të spitalit që nuk siguron (maska); mos prisni që stafi të blejë 60 $ maska kur ata bëjnë rreth 35 $ në muaj,” tha ai.

Në Damask, një mjek tjetër, i cili e quante veten Abd, tha që ai ishte i detyruar të sterilizonte maskën e tij të disponueshme dhe vetëm pas një fushate të mediave sociale disa kompani mjekësore ndërhynë për të siguruar furnizime shtesë.

Mungesa e pajisjeve mbrojtëse ka bërë që sistemi mjekësor i vendit – tashmë i drenazhuar nga vitet e luftës civile – po humbet mjekët dhe stafin e kujdesit shëndetësor ndaj virusit.
Ndërsa nuk ka pasur konfirmim të numrit të përgjithshëm të vdekjeve të punonjësve të kujdesit shëndetësor që nga fillimi i pandemisë, një listë me emrat e 61 profesionistëve mjekësorë të cilët thuhet se kanë vdekur ka qarkulluar në faqet pro-qeveritare.Një zyrtar i lartë shëndetësor i Damaskut konfirmoi disa nga emrat në listë, por ai nuk mund të konfirmonte numrin e përgjithshëm të vdekjeve.

Ka një “humbje jetësh të mjekëve dhe infermierëve më të mirë në Siri për shkak të koronavirusit”, tha Dr. Shadi al-Najjar, drejtori i Departamentit të Shëndetit të Damaskut për pro-qeverinë Sham FM. Një mjek në Alepo i cili foli për CNN gjithashtu konfirmoi emrat e pesë mjekëve në listë.
“Ata na detyruan të punojmë gjithë javën dhe ta ekspozojmë ekuipazhin ndaj rrezikut, dhe mjekët, në këtë rast, gjithashtu u bënë transmetues të virusit tek të tjerët”, tha për CNN një tjetër mjek, i cili kërkoi të quhej Dr. Ahmad.

Zyrtarisht, të paktën 76 punonjës shëndetësorë kanë rezultuar pozitivë për koronavirus që nga 21 gushti – sipas shifrave të ministrisë së shëndetësisë. Kjo është gati 4% e të gjitha rasteve të konfirmuara nga testi.
“Kjo thekson rreziqet e veçanta me të cilat përballen punonjësit e kujdesit shëndetësor; dhe nënvizon – duke pasur parasysh sistemin e brishtë të kujdesit shëndetësor në Siri me një numër tashmë të pamjaftueshëm të personelit të kualifikuar të kujdesit shëndetësor – potenciali për kapacitetin e tij të kujdesit shëndetësor të tejzgjatur për t’u kompromentuar më tej,” Zyra e KB për koordinimin e çështjeve humanitare dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë thanë në një raport të 24 gushtit.

A doctor prepares equipment for Covid-19 patients at a hospital in Hasakah, Syria, in April 2020.
Virusi ka goditur Sirinë në një kohë kur vendi është tashmë në gjunjë pas më shumë se nëntë vitesh luftë civile, duke u përballur me një krizë ekonomike dhe sanksionet më të ashpra amerikane deri më tani. Monedha e saj, Lira, ka humbur shumë nga vlera e saj në muajt e fundit dhe me rritjen e papunësisë dhe inflacionit, shumica e popullsisë nuk mund të përballojë më mallrat bazë.
“Siria është në vitin e saj të 10-të të urgjencës komplekse me katër kriza të njëkohshme që ndikojnë në kapacitetin e vendit dhe sistemin e tij shëndetësor për të përballuar efektet e pandemisë,” tha OBSH.
Ndikimi socio-ekonomik i pandemisë është i komplikuar nga konteksti i përgjithshëm i emergjencës i krijuar nga vitet e konfliktit, kriza financiare në Liban dhe sanksionet ndërkombëtare, “të cilat pavarësisht nga përjashtimet për ndihmë humanitare po ndikojnë shumë në operacionet e ndihmës”, sipas OBSH .

Related Articles

Back to top button
Close
Close