LajmeMaqedoni

Policia e Maqedonisë zbulon “fabrikën” e parave false

Policia po heton ekzistimin e një punëtorie për falsifikimin e parave në rajonin e Tetovës. Sipas “Alsat” brenda grupit hetimorë bëjnë të ditur se paratë e kapura të falsifikuara më 27 janar në një kazino të Kumanovës, krijojnë pista hetimi në rajonin e Tetovës ku dyshohet për një punëtori e cila jo pak bankënota ka lëshuar në përdorim.

Informacionet e fundit të cilat po i përpunon policia lidhen me ngjarjen e 22 janarit, kur pak minuta para mesnate personat e dyshuar nga Kumanova kanë marr një shumë parash nga një person në afërsi të pikës pagesore në Zhelinë. Para ka marr edhe një shtetas nga Kosova identiteti i të cilit akoma nuk është bërë i njohur për policinë.

E gjitha që i është thënë policisë është fakti se paratë janë marr nga një person me veturë të tipit Audi rreth orës 22:00 në afërsi të Tetovës. Në treg janë lëshuar kryesisht bankënota 50 dhe 100 euro.

Të njëjtat janë përdorur në harxhimet e përditshme si: restorante, kafene, qendra tregtare dhe kazino. Subjektet të cilat kanë pranuar shumën e parave gjithashtu janë vendosur nën hetimin e policisë, ndërsa jo zyrtarisht mësohet se disa kazino po hetohen për shkak të marrjes së parave të falsifikuara dhe për më tepër valutave euro. Më 27 janar në Kumanovë u arrestuan dy shtetas për lëshimin në qarkullim të parave të falsifikuara. Në veturën e një 43 vjeçari të arrestuar janë gjetur edhe 11 bankënota, ndërsa paraprakisht ishte konstatuar se i njëjti në shoqëri të një 32 vjeçari kanë lëshuar në përdorim një shumë të konsiderueshme të parave të rrejshme, vlerë e cila sipas policisë arrijnë në 80 mijë denarë.

Sipas Kodit Penal, përpunimi, lëshimi dhe përdorimi i parave të falsifikuara dënohet nga 1-10 vite burg, ndërsa në masë efektive përfshihet edhe personi fizik apo subjekti i cili ka pranuar të njëjtat dhe nuk i ka denoncuar./Alsat/

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close