KurioziteteLajme

Një grua që jeton në Korenë e Jugut tregon pse mendon se banorët atje jetojnë ‘në vitin 2050’

Një video që tregon botën e teknologjisë të jetës së përditshme në Korenë e Jugut është bërë virale në Instagram.

Sipas mediave të huaja, videoja u postua nga @palindri, llogaria në Instagram e një gruaje të quajtur Lina e cila ka jetuar në Korenë e Jugut për pesë vitet e fundit.

Dhe një mesazh i mbivendosur në videon virale, që ka marrë mbi 25 milionë shikime që nga postimi më 9 janar, thotë: “Koreja me të vërtetë jeton në vitin 2050”.

Videoja tregon forma të ndryshme të teknologjisë në vend, përfshirë edhe “robotët që bëjnë kafe”.

Veçoritë e theksuara në klip nuk janë befasi për disa, pasi Koreja e Jugut është e famshme për përdorimin e teknologjisë së përparuar.

Është shtëpia e ofertës së parë në botë të shërbimeve celulare 5G dhe një prej vendeve me shpejtësi më të madhe të internetit në botë.

Robotët nuk ndalen duke bërë kafe në Korenë e Jugut. Ata kanë shërbyer gjithashtu ushqim, si burgerë në restorantin No Brand Burger në Seul në 2020 për të ndihmuar në eliminimin e ndërveprimit ballë për ballë gjatë kulmit të pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Robotët gjithashtu kanë pastruar aeroportet dhe kanë shoqëruar pasagjerët në portat e tyre të nisjes në Aeroportin Ndërkombëtar Incheon të Koresë së Jugut.

Më vonë këtë vit, vizitorët në Muzeun e Robotit dhe AI të Seulit, i cili do të përfundojë në tremujorin e tretë të këtij viti, do të përshëndeten nga një robot pas hyrjes.

Ata më pas do të kenë mundësinë të ndërveprojnë me teknologji të ndryshme inteligjente, nga më shumë robotë te veçoritë e realitetit të shtuar/virtual, sipas Melike Altinisik Architects, projektuesit pas muzeut.

Postimi në Instagram vjen gjithashtu pasi Koreja e Jugut synon të tërheqë 30 milionë turistë të huaj deri në vitin 2027.

Ministria e Kulturës, Sporteve dhe Turizmit të vendit njoftoi muajin e kaluar se do të investojë rreth 1 miliard dollarë në turizëm në vitin 2024. Ky sektor pësoi pasoja dramatike nga pandemia.

Related Articles

Back to top button
Close
Close