LajmeTeknologji

Mungesa globale e çipave/ SHBA: Stoqet e firmave kanë regjistruar rënie shqetësuese!

Prodhuesit kanë parë rënie të stoqeve të tyre të gjysmëpërçuesve mes mungesës globale të çipave, ka paralajmëruar Departamenti i Tregtisë i SHBA-së.

Një sondazh i më shumë se 150 firmave zbuloi se furnizimet kishin rënë nga një vlerë mesatare prej 40 ditësh në 2019 në vetëm pesë ditë në fund të 2021. Shitjet e pajisjeve u rritën gjatë pandemisë, duke i lënë prodhuesit e gjysmëpërçuesve të luftojnë për të mbajtur kërkesën. Mungesa ka rezultuar në ndërprerje të mëdha për industritë kryesore.

Miliona produkte – makina, lavatriçe, telefona inteligjentë dhe më shumë – mbështeten në këto çipa, të njohur gjithashtu si gjysmëpërçues. Hulumtimi zbuloi gjithashtu se kërkesa për gjysmëpërçues ishte 17% më e lartë vitin e kaluar sesa ishte në vitin 2019.

Ndërkohë, Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA zbuluan të martën legjislacionin që synon rritjen e konkurrencës së SHBA me Kinën dhe shpenzimin e 52 miliardë dollarëve për prodhimin dhe kërkimin e gjysmëpërçuesve, pasi Senati miratoi fondet në qershor.

Administrata e Presidentit Joe Biden po shtyn të bindë Kongresin që të miratojë fondet për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të çipave në SHBA, pasi mungesat e komponentëve kryesorë kanë përkeqësuar pengesat e zinxhirit të furnizimit.

Javën e kaluar, Intel tha se do të investonte 20 miliardë dollarë për të ndërtuar atë që mund të jetë kompleksi më i madh në botë për prodhimin e çipave në Ohio. Në nëntor, Samsung njoftoi se kishte zgjedhur një vend afër qytetit amerikan të Taylor në Teksas për fabrikën e re të çipave kompjuterikë prej 17 miliardë dollarësh. Impianti pritet të jetë funksional në gjysmën e dytë të 2024. Është investimi më i madh ndonjëherë, në SHBA, i gjigantit elektronik koreano-jugor. BBC

Edel Strazimiri / SCAN

Related Articles

Back to top button
Close
Close