LajmeSport

Mbylli sezonin dhe humbi Europianin, UEFA dëmshpërblen Barcelonën për Gavin

Gavi mbylli sezonin pas dëmtimit të pësuar në gju gjatë ndeshjes Spanjë-Gjeorgji.

Një takim pa rëndësi të madhe, sepse iberikët kishin siguruar kualifikimin në Euro 2024 dhe vendin e parë në grup.

19-vjeçari i Barcelonës u largua nga fusha duke lotuar, ndërkohë që testet mjekësore konfirmuan këputjen e ligamentit të kryqëzuar të gjurit të djathtë.

Që do të thotë se Gavi ka mbyllur sezonin dhe ka humbur pjesëmarrjen në “Gjermani 2024”.

Dëmtimi i mesfushorit ka zemëruar drejtuesit e kampionëve të Spanjës.

Shtypi vendas shkruan se te Barcelona janë të tërbuar me drejtuesit e Federatës dhe stafin teknik të kombëtares spanjolle.

Pasi, sipas tyre, mund të evitohej aktivizimi i Gavit në këtë ndeshje të parëndësishme.

UEFA do t’u japë katalanasve si kompensim rreth 3-4 milionë euro, por asgjë nuk ngushëllon trajnerin Xavi, i cili duhet të bëjë pa shërbimet e Gavit deri në fundin e sezonit.

Ndërkohë, përpara ndeshjes me Gjeorgjinë, Luis de la Fuente, trajneri i Spanjës, deklaronte: “Gavi është hiperaktiv, ai dëshiron të luajë gjithmonë. Lojtarët e mirë nuk pushojnë kurrë, prandaj janë kaq të veçantë”.

Related Articles

Back to top button
Close
Close