LajmeMaqedoniTopLajm

Maqedonia në krizë të thellë nga COVID, numër rekord vdekjesh

Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga Covid-19 kanë ndërruar jetë gjithsej 30 persona, numri më i lartë i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë. Ndërkaq, nga gjithsej 3042 testime, 947 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona, shkruan Portalb.mk.

30 persona kanë ndërruar jetë, edhe atë gjashtë pacientë nga Shkupi (57, 66, 80, 64, 54 dhe 68), pesë nga Kumanova (58, 64, 67, 68 dhe 78), një pacient nga Shtipi (67), tre nga Prilepi ( 58, 57 dhe 72g), pesë nga Tetova (83, 60, 62, 69 dhe 58g), një pacient nga Manastiri (78g), pesë nga Kavadarci (73, 74, 70, 77 dhe 70g), një nga Gostivari (67g ), dy nga Radovishi (71 dhe 68) dhe një pacient nga Koçani (52).

Të infektuarit gjatë 24 orët e fundit:

Shkup 530

-Kumanovë 30

-Dibër 3

-Shtip 15

-Prilep 38

-Tetovë 54

-Strugë 18

-Veles 22

-Manastir 43

-Ohër 43

-Kavadarci 8

-Gostivar 25

-Gjevgeli 3

-Strumicë 23

-Kriva Palanka 4

-Radovish 7

-Krushevë 2

-Koçani 3

-Probishtip 8

-Demir Hisar 4

– Makedonski Brod 5

-Pehçevë 1

-Berovë 2

-Valandovë 2

-Vinica 1

-Delçevë 5

-Kratovë 4

-Sveti Nikole 8

-Kërçovë 25

-Resen 8

-Negotinë 3

Ndërkaq në Institutit për Shëndet Publik janë regjistruar 691 persona të shëruar nga Kovid-19, edhe atë:

-Shkup 301

-Kumanovë 45

-Shtip 13

-Prilep 34

-Tetovë 51

-Strugë 4

-Veles 29

-Manastir 16

-Ohër 24

-Kavadar 23

-Gostivar 20

-Gjevgjeli 13

-Strumicë 40

-Kriva Palankë 8

-Radovish 8

-Krushevë 1

-Koçani 13

-Probishtip 8

-Makedonski Brod 1

-Berovë 4

-Valandovë 2

-Vinicë 4

-Kratovë 5

-Sveti Nikole 5

-Kërçovë 11

-Resnje 7

-Negotinë 1

Ndryshe, deri më tani, një total prej 275,934 teste të Kovid-19 janë kryer në vend. Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 41222, numri i pacientëve të shëruar është 24920, numri i atyre që humbën jetën është 1186 dhe numri i rasteve aktive është 15116.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close