BotaLajmeTopLajm

Kanali i Suezit: Përpjekje të reja për ta larguar bllokimin e shkaktuar nga “Ever Given”

Një përpjekje e re është duke u përdorur për ta zhvendosur anijen gjigante që ka bllokuar Kanalin e Suezit në Egjipt.

Autoritetet e kanalit kanë deklaruar se 14 rimorkiatorë do të angazhohen për të larguar 18.300 kontejnerë me mallra nga anija, kjo mendohet të fillojë së realizuari, të dielën.

Menaxheri i kanalit, Osama Rabi, ka deklaruar se të premten kishin larguar rreth 20 mijë tonë rërë rreth harkut ku anija “Ever Given” është prekur me bregun e kanalit.

Ai në një konferencë për media ka theksuar se timoni i anijes kishte lëvizur dhe se kjo është një shenjë e mirë për ata. Gjithashtu, ka theksuar se erërat e forta janë duke ua vështirësuar punën.

Kjo anije ka bllokuar njërën nga rrugët ujore më të frekuentuara në botë, ky problem ka ndryshuar tregun global, shkruan BBC.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close