LajmeMaqedoniTopLajm

Jozyrtarisht rezultatet e zgjedhjeve të përkthyera në mandate deputetësh

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) në Maqedoni ka dalë me rezultatet e para për zgjedhjet në vend..

Sipas KSHZ-së në gjithë vendin dalja e qytetarëve në zgjedhje ka kaluar 50% e votuesve të regjistruar për të votuar.

Jo-zyrtarisht, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut do të duket kështu:
Koalicioni “Mundemi” 47 deputetë
VMRO-DPMNE 46 deputetë
BDI 13 deputetë
ASH-AAA 11 deputetë
Levica 2 deputetë
Pdsh 1 deputetë

Përndryshe në gjithë vendin ka 1,814,263 votues dhe në garë partitë ishin për 120 deputetë në Kuvend.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close