Rajon

Ishte prekur nga COVID-19, vdes krimineli serb i luftës në Bosnjë, Momçillo Krajishnik

Momçilo Krajishnik, një ish zyrtar i lartë serb i Bosnjës i kohës së luftës i cili u dënua për krime lufte nga një gjykatë e OKB-së, ka vdekur pasi kontraktoi coronavirusin e ri. Ai ishte 75 vjeç.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, spitali në qytetin verior boshnjak të Banja Luka tha se Krajishnik vdiq të martën herët “nga pasojat e infeksionit me coronavirusin e ri”.

Krajishnik u dënua me 20 vjet burg nga gjykata e OKB-së për krime lufte në Hagë, Holandë, për përndjekjen dhe dëbimin me forcë të joserbëve gjatë luftës 1992-95.

Ai u la i lirë nga një burg britanik në 2013 pasi vuajti dy të tretat e dënimit.

Krajishnik shërbeu si kryetar i parlamentit serb të Bosnjës gjatë konfliktit që shpërtheu pas shpërbërjes së federatës Jugosllave në vitet 1990.

Ai ishte midis udhëheqjes së lartë serbe të Bosnjës që udhëhoqi përpjekjen për të krijuar një shtet serb të vetëquajtur në pjesë të Bosnjës dhe për ta bashkuar atë me Serbinë fqinje. Ai ishte një ndihmës i ngushtë i udhëheqësit serb boshnjak Radovan Karaxhiç, i cili u dënua nga gjykata e Hagës për gjenocid.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close