LajmeRajonTopLajm

Boris Tadiç, grupi Belivuk u krijua nga Vuçiç

Ish Presidenti serb Boris Tadiç tha se në vend që të dëgjonin lavdërimet e qeverisë për arrestimin e grupit të grupit Veljko Belivuk, “ata duhet të mbajnë përgjegjësi për krijimin e atij krimi”

“Edhe nëse ata janë të sinqertë sot në luftën kundër këtij klani, ata duhet të mbajëpërgjegjsi, nëse jo penale, atëherë të paktën përgjegjësi politike për atë që kanë bashkëpunuar me atë klan për tetë vitet e fundit,” tha  Tadiç, tani kryetar i Partisë Social Demokrate, tha për të përjavshmen “Vreme”.

Siç deklaroi ai, “kjo është në thelb një njohje përfundimtare e regjimit Vucic për lidhjet e tij me krimin, për të cilën kam folur gjatë gjithë viteve të kaluara, por jo në luftën kundër krimit të organizuar”.

“Ajo për të cilën qeveria po mburret sot duhet të mbajë përgjegjësi dhe të ndryshohet, sepse grupi Belivuk nuk do të kishte ekzistuar nëse Partia Progresive Serbe (SNS) nuk do të kishte qenë në pushtet,” tha Tadiç

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close