LajmeMaqedoniTopLajm

BioNTech krijon vaksinën kundër sklerozës së shumëfishtë

Kompania gjermane e bioteknologjisë ka zhvilluar një vaksinë të mundshme për sklerozën e shumëfishtë, raporton “Dailymail”.

BioNTech është kompania prapa vaksinës Pfizer e cila po përdoret në të gjithë botën kundër Covid-19.

Ajo është aprovuar në Mbretërinë e Bashkuar më 2 dhjetor dhe i është dhënë personit të parë më 8 dhjetor

Ekspertët që qëndrojnë pas BioNTech, kanë zhvilluar një tjetër vaksinë e cila, siç ata pretendojnë, shëron sklerozën e shumëfishtë (MS) në minj.

Vaksina e re MS punon në një mënyrë të ngjashme me vaksinën e koronavirusit, të prodhuar së bashku me gjigantin farmaceutik Pfizer të ShBA-së.

Related Articles

Back to top button
Close
Close