BotaLajme

Ambasadori kinez: Kina është në një pozitë shumë të vështirë për shkak të luftës

Ambasadori kinez në Bashkimin Evropian tha se Pekini “nuk dëshiron të zgjedhë midis miqve” dhe se Kina e ka gjetur veten në “një pozicion shumë të vështirë” për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Teksa ka folur për mediat, Fu Cong tha se konflikti në Ukrainë, të cilin ai e përshkroi si një “i ashtuquajtur operacion special” dhe “krizë e Ukrainës”, ka dëmtuar marrëdhëniet Kinë-BE.

“Ne e shohim veten si një viktimë kolaterale të asaj krize,” tha ambasadori, më pas shtoi: “Si Rusia dhe Ukraina janë miqtë tanë të mirë dhe ne nuk duam të zgjedhim midis miqve. Ky është pozicioni ynë fillestar.”

Fu Cong thotë se presidenti kinez Xi Jinping foli me presidentin rus Vladimir Putin një ditë pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës dhe “avokoi qartë përpjekjen për të gjetur një zgjidhje paqësore”. 

Ambasadori mohoi që Kina t’i ketë dhënë ndonjë ndihmë ushtarake Rusisë.

“Pozicioni ynë është shumë i ekuilibruar, duhet ta pranoni. Ne jemi të gatshëm të angazhohemi në çdo përpjekje për të arritur një zgjidhje paqësore,” tha ai.

Megjithatë, Pekini zyrtar ende nuk e ka kritikuar hapur pushtimin rus të Ukrainës. Në fillim të dhjetorit, presidenti kinez Xi Jinping tha se donte t’i jepte fund luftës përmes bisedimeve të paqes./topchannel

Related Articles

Back to top button
Close
Close