MaqedoniTopLajm

Ulet numri i rasteve me ′′ Kovid-19 ′′ në Tetovë

Numri i njerëzve të infektuar me virusin corona javën e kaluar në Tetovë dhe pesë komuna përreth është ulur me rreth 50 përqind, tha kreu i Qendrës Covid në Spitalin e Tetovës, Gzim Nuredini. Sipas tij, edhe numri i pacientëve të shtruar në spital është ulur. Nga 50 të shtruar në spital, tani ka 23 pacientë.

“Tri javë më parë, numri i pacientëve që erdhën në qendër ishte 60 ose 70, dhe tani është 20-30, dhe shumica e tyre vijnë vetëm për konsulta. “Maskat që ne përdorim, por edhe masat, kanë dhënë rezultate të shkëlqyera dhe kemi një numër të vogël të pacientëve të rinj me kovidium”.

Sidoqoftë, mjekët presin një rritje të numrit të rasteve të reja pas pushimeve për shkak të turmës, por edhe një ulje të numrit të testeve. Që nga sot, turmat përpara bankave janë kthyer. Ka dhjetëra qytetarë para pothuajse të gjitha bankave në Tetovë, që presin të marrin pensione dhe ndihmë të lëshuar nga Qeveria. “Ne kemi pritur që nga ora 11, atëherë mora numrin. “Jemi lodhur duke pritur, ky është ngacmim, asgjë tjetër” “Unë jam duke pritur për një orë e gjysmë, të gjithë jemi duke pritur, dhe do të presim, çfarë duhet të bëjmë?”, Reagojnë banorët. Ndryshe, Sektori për Punë të Brendshme Tetovë informon se gjatë 24 orëve të fundit, në Tetovë dhe Gostivar për mos mbajtjen e maskave dhe mosrespektimit të masave, gjithsej 58 persona u gjobitën.

Bashkim Sulejmani-AlsatM

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close