BotaLajmeTopLajm

Turqia me satelit të vetin, më 30 nëntor do të lançojë satelitin Turksat 5A

“Jemi duke planifikuar të marrim satelitin e komunikimit më 2 tetor”, nga Airbus në Francë”, tha Karaismailoğlu në Konkurimin Satelitor Model TURKSAT të mbajtur në Aksaray.

Turqia do të lëshojë satelitin e saj Turksat 5A më 30 nëntor, bëri të ditur sot ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Adil Karaismailoğlu, raporton Anadolu Agency (AA).

“Jemi duke planifikuar të marrim satelitin e komunikimit më 2 tetor”, nga Airbus në Francë, tha Karaismailoğlu në Konkurrimin Satelitor Model TURKSAT të mbajtur në Aksaray në Anadollin Qendror.

Ai theksoi se sateliti tjetër, Turksat 5B është vendosur të lëshohet në vitin 2021.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close