BotaLajmeTopLajm

Rusia i bllokon të gjitha pasuritë Navalnyt gjatë kohës kur ishte i shtruar në spital

Llogaritë bankare të politikanit opozitar rus Alexei Navalny ishin ngrirë dhe apartamenti i tij në Moskë u sekuestrua nën një proces gjyqësor ndërsa ai ishte duke u rikuperuar nga një në një spital të Berlinit, tha të enjten zëdhënësi i tij Kira Yarmysh.

“Kjo do të thotë që banesa nuk mund të shitet, dhurohet ose hipotekohet”, tha Yarmysh në një video të postuar në Twitter. Navalny u dërgua nga Rusia në Berlin muajin e kaluar pasi u sëmur në një fluturim të brendshëm në Siberi. Perëndimi ka kërkuar një shpjegim nga Kremlini, i cili ka mohuar çdo përfshirje në incident dhe tha se ende nuk ka parë prova të një krimi.

Related Articles

Back to top button
Close
Close