Bota

Norvegji, gjendet i vdekur një zjarrvënës Kur’ani: kush ishte Dan-Eivind Lid

Një anëtar i grupit të djathtë ekstrem anti-islamik SION, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në qytetin norvegjez të Kristiansand, raporton televizioni norvegjez NRK.

Henrik Bügan Hegdahl, kreu i policisë në Kristiansand, njoftoi se Dan-Eivind Lid, 48 vjeç, kishte dëmtime në trupin e tij dhe se policia kishte filluar një hetim për vrasjen.

Në gusht të këtij viti, Eivind Lead mori pjesë në djegien e Kuranit nga grupi i krahut të djathtë SION (Stop Islamizimit të Norvegjisë) në qytetin e Bergen dhe është i njohur për mbështetjen e liderit të SION-it, Lars Thorsen.

Anëtarët e SION-it po bëjnë thirrje për ndalimin e Islamit në Norvegji, duke theksuar se nuk ka vend për Islamin në atë vend dhe që kopjet e Kur’anit duhet të shkatërrohen plotësisht.

Organizata shpesh organizon protesta anti-islame, siç ishte rasti vitin e kaluar kur grupi u mblodh në Drammen, rreth 45 kilometra nga Oslo, ku jetojnë shumë muslimanë. Anna Braten, një anëtare e organizatës, hodhi një kopje të Kur’anit në dysheme.

Feja e dytë më e madhe

Islami është feja e dytë më e madhe në Norvegji. Në vitin 2017, kishte rreth 200,000 muslimanë në Norvegji, nga të cilët 148,000 ishin anëtarë të komuniteteve fetare të organizuara, në rreth 5.4 milion. Shumica e muslimanëve në Norvegji janë me origjinë emigrante dhe vijnë nga Pakistani, Iraku, Somalia, Bosnja, Irani, Turqia …

Në fillim të vitit, Partia Radikale Progresive FrP u tërhoq nga qeveria norvegjeze e qendrës së djathtë, kështu që Kryeministrja Erna Solberg ristrukturoi kabinetin, duke bërë që në Norvegji të kishte një tjetër ministër musliman në historinë e saj.

Gjithashtu, kryeministrja Solberg hyri në histori si para që vizitoi një xhami për Bajram. Arsyeja ishte sulmi i vitit të kaluar mbi xhaminë An-Noor, e cila ndan të njëjtin emër me xhaminë në Zelandën e Re ku ndodhi masakra e marsit 2018.

Norvegjia ishte skena e një prej sulmeve më të këqija të ekstremizmit të djathtë në Evropë në korrik 2011, kur Anders Behring Breivik vrau 77 njerëz. Kujtesa për këtë ngjarje është akoma e fortë, dhe nga ana tjetër, ky sulm rrit barrën e përgjegjësisë së shoqërisë dhe politikanëve norvegjezë ndaj pakicave.

Related Articles

Back to top button
Close
Close