BotaLajmeTopLajm

Navalny i Rusisë u sëmur pasi piu nga shishja e ujit të helmuar në dhomën e tij të hotelit, thonë ndihmësit

Politikani rus i opozitës Alexey Navalny u sëmur rëndë pasi piu nga një shishe uji të helmuar në dhomën e tij të hotelit në Siberi, ka pretenduar ekipi i tij, në një video të postuar në Instagram të Enjten.

Ndihmësit e kritikut të Kremlinit thanë se ata thirrën një avokat sapo Navalny u sëmur, shkuan në dhomën e hotelit në qytetin e Tomsk dhe “filluan regjistrimin, përshkrimin dhe paketimin e gjithçkaje që gjetën atje. Në veçanti shishet me ujë hoteli”.

Pasi u dërgua fillimisht në një spital në Siberi, Navalny u evakuua në Gjermani për mjekim, ku ai qëndron.

“Dy javë më vonë, ishte në shishen nga Tomsk që laboratori gjerman gjeti gjurmët e Novichok,” thanë ndihmësit. “Dhe pastaj tre laboratorë të tjerë që morën teste nga Alexey konfirmuan që Navalny u helmua nga ai [Novichok]”. transmeton CNN përcjell TOP24

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close