BotaLajmeTopLajm

Navalny: BE duhet t’ua ndalojë hyrjen oligarkëve rusë, vjedhin miliarda

Kritiku i Putin, Alexei Navalny i bëri thirrje këtë të mërkurë Bashkimit Evropian që të ndërmarrë veprime të ashpra kundër oligarkëve pranë Kremlinit.

Navalny, i cili është helmuar me agjentin nervor Novichok, është duke u rikuperuar në Gjermani. Disa qeveri perëndimore kanë thënë se Rusia duhet të ndihmojë në hetime ose të përballet me pasoja.

“Sanksionet kundër të gjithë vendit nuk funksionojnë. Gjëja më e rëndësishme është ndalesa e hyrjes në BE për ata që përfitojnë nga regjimi dhe ngrirja e pasurisë së tyre. Ata përvetësojnë para, vjedhin miliarda dhe në fundjavë fluturojnë për në Berlin ose Londër, blejnë apartamente të shtrenjta dhe ulen në kafene”, tha ai.

Related Articles

Back to top button
Close
Close