LajmeShowbiz

Bëri foton ikonike të Tokës, astronauti i NASA-s vdes në moshën 90-vjeçare, në një aksident me avion

Astronauti i Apollo 8, Bill Anders, i cili shkrepi një nga fotografitë më të famshme të bëra në hapësirën e jashtme, ka vdekur në  moshën 90-vjeçare, pasi aeroplani i vogël me të cilin po fluturonte u rrëzua në det pranë shtetit të Uashingtonit.

Djali i Anders, Greg, konfirmoi se trupi i babait të tij u gjet të premten pasdite. “Familja është e shkatërruar. Ai ishte një pilot i madh. Ai do të na mungojë”, thuhet në një deklaratë të familjes.

Anders, i cili ishte një pilot i modulit hënor në misionin Apollo 8, bëri fotografinë ikonike Earthrise, një nga imazhet më të paharrueshme dhe frymëzuese të Tokës nga hapësira.

E bërë në prag të Krishtlindjeve gjatë misionit të vitit 1968, fluturimi i parë hapësinor me ekuipazh që u largua nga Toka dhe arriti në Hënë, fotografia tregon planetin në horizont.

Anders më vonë e përshkroi atë si kontributin e tij më të rëndësishëm në programin hapësinor.

Toka e NASA-s duke dalë pas Hënës në foton ikonike

Zyrtarët thanë se avioni i Anders u rrëzua rreth orës 11:40. Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit të SHBA (NTSB) tha se 90-vjeçari po fluturonte me një Beechcraft AA 45 – i njohur gjithashtu si T-34. Agjencia tha se avioni u rrëzua rreth 25 metra nga bregu i ishullit Jones.

Një dëshmitar tha se e pa përplasjen. “Nuk mund ta besoja atë që po shihja para syve të mi”, tha ai “Dukej si diçka nga një film apo efekte speciale. Me shpërthimin e madh dhe flakët dhe gjithçka.”

Anders shërbeu gjithashtu si pilot rezervë në misionin Apollo 11, emri i misionit që çoi në uljen e parë në Hënë më 24 korrik 1969.

Pas daljes në pension të Anders nga programi hapësinor në vitin 1969, ish-astronauti punoi kryesisht në industrinë e hapësirës ajrore për disa dekada. Ai gjithashtu shërbeu si ambasador i SHBA në Norvegji për një vit në vitet 1970.

Related Articles

Back to top button
Close
Close