LajmeMaqedoniTopLajm

Ambasada e Bullgarisë dhuroi maska ​​mbrojtëse dhe pako humanitare komunës së Tetovës

Ambasadori i Bullgarisë Angell Angellov, sot pati takim me kryetaren e Komunës së Tetovës, Teuta Arifi, ku u dhurua donacion i përbërë nga veshje mbrojtëse mjekësore dhe pako ushqimore humanitare.

“E falënderoj kryetaren e komunës për bashkëpunimin. Ne u njohëm para dhjetë viteve. Ne dhurojmë veshje mbrojtëse për personelin mjekësor që mund të përdoren 50 herë. Këto janë 14 veshje speciale që mund të përdoren deri në 50 herë, domethënë 700 ditë pune për mjekët në vijat e frontit përballë Kovid-19. Ne kemi siguruar ndihmë humanitare në ushqim për 30 familje të dobëta sociale, shpërndarja e të cilave do të vendoset nga komuna. Ne po flasim për vazhdimin e bashkëpunimit tonë në të ardhmen rreth Qendrës së kujdesit ditor për fëmijët me autizëm në mënyrë që të mund të tregojmë solidaritetin tonë me njerëzit dhe fëmijët që përballen me këtë problem”, deklaroi pas takimit ambasadori Angellov.

Kryetarja Arifi theksoi se gjesti pozitiv i Ambasadës është i rëndësishëm në kohë të vështira si tani në përballje me Kovid-19.

“Në emër të qytetarëve, dua t’ju falënderoj, sepse këto janë periudha të vështira, kur e gjithë bota po përballet me të njëjtat periudha të vështira, si nga ana ekonomike, ashtu edhe me virusin. Kjo mbështetje dhe ndihmë është shumë e rëndësishme për ne, duke marrë parasysh faktin se të ndihmosh në kohë kur edhe je në vështirësi, do të thotë të ndash veten për të qenë solidar me të tjerët. Ne jemi në proces të krijimit të edhe një qendre tjetër për ndihmë dhe mbështetje për fëmijët me autizëm, e cila është shumë e rëndësishme për politikat e komunës së Tetovës”, theksoi Arifi.

Veshje mjekësore mbrojtëse do t’i dhurohen spitalit klinik në Tetovë.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close